فولاد امین

ورق HARDOX

ورق هاردوکس که اولین بار در سال ۱۹۷۵ توسط یوهان آگوست بریل در سوئد تولید شدند به دلیل مزایای فوق العاده ای که دارند خیلی زود جایگاه ویژه ای در بازار پیدا کردند.

ورق ضد سایش برای تولید محصولات فولادی مقاوم در برابر خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد.

درست است که فولاد مقاومت زیادی در برابر خوردگی دارد اما این مقاومت دسته بندی می شود و در برخی موارد به مقاومت بیشتری نیاز پیدا خواهیم کرد.

ورق های ضد سایش همان موادی هستند که برای افزایش مقاومت فولاد به کار می روند. در صورت استفاده از ورق هاردوکس سختی و عمر مفید فولاد افزایش پیدا می کند.

انواع مختلف ورق های هاردوکس در صنایع کاربردهای گسترده ای دارند. 

برای ساخت ورق سخت از کربن بیشتری نسبت به ورق فولادی معمولی استفاده می شود, زیرا کربن عنصری است که باعث افزایش سختی ورق ها می شود.

همچنین برای افزایش مقاومت ورق هاردوکس آلیاژهای کروم و منگنز هم در ترکیب آنها به کار می روند. 

ورق Hardox انواع مختلفی دارد که هر یک درجه سختی متفاوتی دارند.

میزان سختی ورق هاردوکس با مقیاس برینل اندازه گیری می شود.

در این روش با استفاده از یک توپ فولادی ساخته شده از کاربید تنگستن میزان فرورفتگی ورق ها در مقابل مواد مختلف اندازه گیری می شود.

این توپ ۱۰ میلی متری نیرویی حدود ۳۰۰۰ کیلوگرم را به ورق وارد می کند تا درجه سختی آن مشخص شود.

البته مقدار این نیرو برای فلزهای نرم معادل ۵۰۰ کیلوگرم خواهد بود. 

ورق هاردوکس
ورق هاردوکس

ورق هاردوکس ۴۰۰

هاردوکس ۴۰۰ یکی از انواع فولاد ضد سایش با سختی اسمی ۴۰۰ HBW است.
معمولا از این نوع ورق ها در ساخت تجهیزاتی که به صورت معمول مورد استفاده قرار می گیرند و سازه هایی که در معرض سایش هستند استفاده می شود.

در ابعاد ۳ تا ۱۳۰ میلی متر موجود است و با عرض ۳۳۵۰ و طول ۱۴۶۳۰ در بازار یافت می شود.

برخی از کاربردهای این نوع ورق سخت شامل ساخت ماشین آلات خاکبرداری, تجهیزات معدن, بدنه کامیون های مخصوص حمل زباله و… هستند.

قابلیت جوش پذیری و شکل پذیری این نوع ورق ها هم فوق العاده است.

ورق هاردوکس ۴۵۰

این نوع از ورق سخت دارای سختی اسمی HBW 450 هستند.

این نوع ورق سخت با ابعاد ۳ تا ۸۰ میلی متر در بازار یافت می شوند و سختی بیشتری نسبت به هاردوکس ۴۰۰ دارند. از این ورق ها معمولا برای ساخت ماشین آلات حفاری و ساخت خودروهای سنگینی مانند کامیون ها استفاده می شود.

ورق هاردوکس ۵۰۰

این ورق ضد سایش که سختی بیشتری نسبت به دو ورق ذکر شده دارد اغلب به دلیل قابلیت جوشکاری خوب و مقاومت بالا در صنایعی مانند:

فرآوری گاز, صنایع پتروشیمی, تولید برق, فرآوری مواد غذایی, صنایع شیمیایی, صنایع نفت و گاز و… مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق هاردوکس ۴۰۰

ورق هاردوکس ۴۰۰ یکی از انواع فولاد ضد سایش با سختی اسمی ۴۰۰ HBW است. معمولا از این نوع ورق ها در ساخت تجهیزاتی که به صورت معمول مورد استفاده قرار می گیرند و سازه هایی که در معرض سایش هستند استفاده می شود. ورق هاردوکس ۴۰۰ در ابعاد ۳ تا ۱۳۰ میلی متر موجود است و با عرض ۳۳۵۰ و طول ۱۴۶۳۰ در بازار یافت می شود. برخی از کاربردهای این نوع ورق سخت شامل ساخت ماشین آلات خاکبرداری, تجهیزات معدن, بدنه کامیون های مخصوص حمل زباله و… هستند. قابلیت جوش پذیری و شکل پذیری این نوع ورق ها هم فوق العاده است.

ورق هاردوکس ۴۵۰

این نوع از ورق سخت دارای سختی اسمی HBW 450 هستند. این نوع ورق سخت با ابعاد ۳ تا ۸۰ میلی متر در بازار یافت می شوند و سختی بیشتری نسبت به هاردوکس ۴۰۰ دارند. از این ورق ها معمولا برای ساخت ماشین آلات حفاری و ساخت خودروهای سنگینی مانند کامیون ها استفاده می شود.

ورق هاردوکس ۵۰۰

این نوع ورق ضد سایش که سختی بیشتری نسبت به دو ورق ذکر شده دارد اغلب به دلیل قابلیت جوشکاری خوب و مقاومت بالا در صنایعی مانند فرآوری گاز, صنایع پتروشیمی, تولید برق, فرآوری مواد غذایی, صنایع شیمیایی, صنایع نفت و گاز و… مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق هاردوکس

ورق هاردوکس ۵۵۰

این ورق با سختی اسمی HBW 550 و ضخامت ۵۲۵ تا ۵۷۵ میلی متری در بازار یافت می شود. استفاده از این ورقها معمولا در دماهای زیر ۲۵۰ درجه صورت می گیرد. و برای ساخت تجهیزاتی مانند دستگاه های حفاری مناسب هستند.

ورق هاردوکس ۶۰۰

اگر می خواهید بدانید سخت ترین نوع ورق سخت چیست و انواع ورق سخت چه تفاوتی با ورق هاردوکس ۶۰۰ دارند باید بگوییم که این ورق ها با ابعاد ۸ تا ۵۰ میلی متر در دسترس هستند و برای کاربردهایی که نیاز به سختی بسیار بالا دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

ورق هاردوکس Tuf HI

این نوع ورق ضد سایش نسبت به ورق هایی که تا کنون معرفی شدند, سختی کمتری دارند و با ضخامت ۴۰ تا ۱۲۰ میلی متر در دسترس هستند. سختی این ورق ها بین ۳۱۰ تا ۳۷۰ برینل است.

ورق هاردوکس
ورق ضد سایش والداکس Weldox
معرفی و کاربرد ورق ضد سایش والدکس به منظور ارائه قابلیت جوشکاری عالی و با مقاومت بالا ساخته شده است. این نوع ورق ها دارای قابلیت خمش پذیری و ماشینکاری فوق العاده هستند. محصولات تولید شده میتوانند محکم اما سبک باشند و همین ویژگی هم باعث کاهش هزینه مواد, جوشکاری و حمل و نقل می شود. این ورق ضد سایش در ابعاد ۴ تا ۱۳۰ میلی متر و با مقاومت ۷۰۰ تا ۱۳۰۰ MPa تولید می شوند. از این نوع ورق ها برای ساخت سازه های فولادی, جرثقیل ها, دریچه های سد و.. استفاده می شود.
ورق ضد سایش دور ستات Durostat معرفی و کاربرد
این نوع ورق ضد سایش با سختی ۴۰۰ تا ۶۰۰ برینل تولید می شوند و قابلیت جوشکاری بسیار بالایی نسبت به ورق فولادی با سختی مشابه دارند. اگر می خواهید بدانید این نوع ورق سخت چیست و انواع ورق سخت که در این دسته بندی قرار می گیرند چه کاربردهایی دارند باید بگوییم که اغلب از این ورق ها در معدن, ساخت تجهیزات کشاورزی, فن های صنعتی, ساخت سیمان و… استفاده می شود.
Previous
Next

ورق ضد سایش کرباسر Creusabro معرفی و کاربرد

این ورق هم به دلیل مقاومت بالا و قابلیت جوش پذیری خارق العاده ای که دارد در ساخت تجهیزاتی که به عملیات جوشکاری نیاز دارند به کار می رود. از آنجایی که این نوع ورق ضد سایش تحت فشار قرار می گیرند, قابلیت کششی آن ها به اندازه ۷۰ برابر میزان اولیه افزایش پیدا می کند.

ورق ضد سایش دیلیدور Dillidur معرفی و کاربرد

این نوع فولادهای ضد سایش اغلب برای ساخت وسایلی مانند نوارد نقاله, آبکاری فولاد, کامیون های حمل زباله و… استفاده می شوند. این نوع ورق سخت که کارایی فوق العاده ای دارند می توانند در مواردی مورد استفاده قرار بگیرند که فولادهای معمولی نمی توانند سالم بمانند. این فولاد با حداکثر سختی ۵۰۰ برینل موجود هستند.

یکی از اساسی ترین مشکلاتی که صنعت با مواجه بوده و به دنبال رفع آن بوده، داشتن اطلاعات کاربردی دقیقی درباره ی پدیده سایش است.در واقع به پدیده ی لغزش یک ماده یا یک سطح روی سطحی دیگر که در واقع  یک کار مکانیکی محسوب می شود و باعث کنده شدن ذرات موجود در سطح گشته و سایش سطحی را به وجود می آورد، سایش می گویند.ورق هاردوكس که نوع مقاومی از ورق های ضد سایش هستند، با مقاومت بالایی که در مقابل سایش دارند این مشکل را برطرف کرده اند.

ورق ضد سایش / ورق هاردوكس / ورق Hardox / ورق دورستات


ورق هاردوکس (به انگلیسی Hardox steel) نوعی ورق فولادی کم آلیاژ و برجسته ترین ورق آلیاژی ضد سایش در جهان است. این ورق فولادی به دلیل ترکیب مناسب عناصر آلیاژی آن ( وجود مقادیر اندک عناصری مانند فسفر و گوگرد) در مقایسه با دیگر فولادهای موجود در بازار از قیمت نسبتا ارزانتری برخوردار است. ورق هاردوکس باعث کاهش وزن و افزایش عمر مفید سازه فولادی در مقایسه با فولاد معمولی می شود. همچنین پس از اتمام عمر مفید محصول، میتوان آن را به صورت مواد جدید بازیافت کرد. به دلیل وجود خواص متعدد در این ورق، مانند سختی، مقاومت و پایداری، می توان از صفحات نازک‌تری از فولاد هاردوکس نیز استفاده کرد. استفاده از این ورق آلیاژی در سازه‌ها سبب کاهش وزن آنها به شکل قابل توجهی میشود. ورق هاردوکس حتی تحت بارهای مکانیکی بزرگ، همچنان خاصیت ضد سایشی خود را دارد. این ورق به ویژه برای شرکت‌هایی مناسب است که سنگ‌ها و ماسه سنگی را با استفاده از بیل مکانیکی جمع‌آوری می‌کنند.

ورق هاردوکس قابلیت جوشکاری و خمش پذیری بسیار مناسبی دارا است. این ورق بسته به ضخامت صفحه، مقدار کربن و عناصر آلیاژی موجود در آن (نیکل، منگنز، کروم، مولیبدن و بور) انواع مختلفی دارد. این ورق آلیاژی در ۱۰ گرید متفاوت موجود است. این گریدها عبارتند از:

 • هاردوکس HiAce (مناسب محیطهای فرساینده)
 • هاردوکس HiTuf 
 • هاردوکس ۴۰۰، ۴۵۰، ۵۰۰، ۵۰۰ Tuf، ۵۵۰، ۶۰۰ (اعداد نشاندهنده درجه سختی ورق بر حسب سختی برینل است.)
 • هاردوکس اکستریم (به انگلیسی Hardox Extreme)
 • هاردوکس HiTemp (مناسب استفاده در دمای بالا)

انواع ورق هاردوکس

از انواع ورق های ضد سایش می باشد که حاوی ۳% درصد کربن است. ورق هاردوکس ۵۰۰ دارای عناصر دیگری مانند سیلیسیم، منگنز، کروم، مولیبدن و نیکل می باشد. همچنین مقادیر ناچیزی فسفر، گوگرد و بور دارد. ضخامت ورق هاردوکس ۵۰۰ با توجه به درصد به کار رفته عناصر مولیبدن، کروم، کربن و نیکل متغیر می باشد. ورق هاردوکس ۵۰۰ توسط تولیدکنندگان خارجی مختلفی از جمله آلمان تولید و وارد ایران می شود. از ورق هاردوکس 500 در صورت نیاز شدید به مقاومت در برابر سایش بالا ، مورد استفاده قرار می گیرد. این فولاد نباید بیش از ۲۵۰ درجه سانتی گراد حرارت داده شود زیرا ممکن است خواص خود را از دست بدهد. ورق لاستیکی ضد سایش ۵۰۰ مقدار تحمل بار را افزایش میدهد و ضمن حفظ فرایند پذیری و چقرمگی خوب ، عمر سرویس و قطعات را نیز افزایش میدهد.

ورق ضدسایش در حالت نورد سرد تولید میشود و دارای عمر طولانی در شرایط سخت هستند. در معدن ها، آسیاب ها و یا هر فرآیندی که دارای سایش شدید است از ورق ضدسایش استفاده می شود. این ورق توسط چند شرکت تولید می شود که معروفترین آن برند هاردوکس است و پس از آن برند دورستات که کارخانه ای در اتریش است .

ورق ضد سایش یا ورق هاردوکس ۴۰۰ حاوی حدود ۴% کربن، ۷% سیلیسیم، ۱٫۶% منگنز، ۱٫۴% کروم، ۶% مولیبدن، ۱٫۵% درصد نیکل و مقادیر ناچیزی از عناصر فسفر، گوگرد و بور می باشد. در ورق هاردوکس ۴۰۰ عناصر C، Cr ،Mo و Ni با توجه به ضخامت تغییر می کنند. ضخامت ورق هاردوکس ۴۰۰ بین ۳ – ۱۳۰ mm ، عرض آن ۳۳۵۰ میلی متر و طول ورق هاردوکس بیش از ۱۴۶۳۰ میلیمتر می باشد. همچنین سختی آن چیزی حدود ۳۷۰ – ۴۳۰  برینل است.

 1. از جمله کاربردهای این ورق لاستیکی ضد سایش میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • ساخت نوار نقاله
  • ساخت تیغه و ابزارهای برشی
  • سطل بیل مکانیکی
  • ساخت چرخ دنده ها

  ورق هاردوکس ۵۰۰ برای عملیات های حرارتی مکرر توصیه نمیشود. خواص مکانیکی آن بوسیله کوئنچ کردن و در صورت لزوم با حرارت دادن های بعدی افزایش می یابد. همانطور که پیش تر هم اشاره شد این خواص بعد از قرار گرفتن در معرض دمای بیش از ۲۵۰ درجه سانتیگراد نمی تواند حفظ شود.

ورق هاردوکس 400 در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد که برخی از رایج ترین آنها عبارتند از : صنایع متالوژی ماشین کاری شکل دهی جوشکاری

سرتيفيكيت های ورق دورستات