فولاد امین

قوطی پروفیل صنعتی

انواع قوطی پروفیل

 به طور کلی در دو نوع ساختمانی و صنعتی وجود دارد

پروفیل ساختمانی

به آن دسته از پروفیل هایی اطلاق می شود که در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارند مانند در و پنجره های آلومینیومی و… که خود چند نوع دارد :

پروفیل صنعتی
پروفیل صنعتی

• اولین نوع پروفیل نورد گرم است که از نورد گرم شمش فولادی ساخته می شود و قوطی شکل است.

• دومین نوع پروفیل نورد سرد است که از شکل دادن ورق های فولادی از طریق خم کردن و پرس تولید می شود

و ناودانی شکل است. پروفیل های نورد سرد تنها مناسب کارهای سبک ساختمانی هستند مانند ناودانی ها, تیرهای تکیه گاهی سقف کاذب و چارچوب درهای ساختمان.

• سومین نوع پروفیل مرکب است که از اتصال چند پروفیل سرد و گرم به وجود می آید.شركت سازه تجهيز فولاد امين فروشنده انواع قوطي پروفيل صنعتي و ساختماني


22380963 شماره تماس

قوطی پروفیل صنعتی

پروفیل صنعتی

به محصولاتی اطلاق می شود که در صنایع مختلف همچون خودروسازی, نظامی و… به عنوان قطعات و متعلقات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

در مقاطع صنعتی توجه به ویژگی های مکانیکی و الکتریکی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و در این راستا دانش فنی و تجربه کاری و امکانات تولیدی در جایگاه ویژه ای قرار می گیرند

به طوری که امکان تولید قطعات خاص با ویژگی های مشخص برای هر تولیدکننده پروفیل ساختمانی وجود نخواهد داشت.

پروفیل کامپوزیتی

امروزه سهم بسیار بزرگی از بازار در اختیار مواد مرکب یا همان کامپوزیت است و همچنین پروفیل های کامپوزیتی به میزان وسیعی در ساختمان سازی به ویژه ساختمان سازی در شرایط آب و هوایی که احتمال خوردگی در آن بالا است بسیار رواج پیدا کرده است.

شركت سازه تجهيز فولاد امين فروشنده انواع قوطي پروفيل صنعتي و ساختماني
دلیل عمده استفاده از این پروفیل ها جلوگیری از پدیده خوردگی و افزایش عمر سازه در برابر ارتعاشات است.

همچنین استفاده از پروفیل های کامپوزیتی باعث سبکی بنا می شود, اما اهمیت این مزیت چندان نیست.

آنچه باعث دوام و عمر بالای پروفیل کامپوزیتی می شود خاصیت غیرکشسانی آن است که باعث عملکرد بهتر در برابر ارتعاشات زلزله می شود

و بهترین گزینه برای مقاوم سازی در برابر زلزله است.

کشور مابه لحاظ شرایط اقلیمی در شمال و جنوب نیاز بسیار گسترده ای به استفاده از کامپوزیت در قالب پروفیل های کامپوزیتی دارد.

هم اکنون بسیاری از سازه های بنا شده در محیط های خورنده مناطق مختلف کشور

همچون پل های دریاچه ارومیه یا ساختمان های جنوب کشور دچار معضل خوردگی هستند که استفاده از کامپوزیت ها می تواند پاسخگوی مشکل این قبیل سازه ها باشد.


22380963 شماره تماس

پروفیل صنعتی

به آن دسته از محصولاتی اطلاق می شود که در صنایع مختلف همچون خودروسازی, نظامی و… به عنوان قطعات و متعلقات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

در مقاطع صنعتی توجه به ویژگی های مکانیکی و الکتریکی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و در این راستا دانش فنی و تجربه کاری و امکانات تولیدی در جایگاه ویژه ای قرار می گیرند به طوری که امکان تولید قطعات خاص با ویژگی های مشخص برای هر تولیدکننده پروفیل ساختمانی وجود نخواهد داشت.
پروفیل کامپوزیتی
امروزه سهم بسیار بزرگی از بازار در اختیار مواد مرکب یا همان کامپوزیت است و همچنین پروفیل های کامپوزیتی به میزان وسیعی در ساختمان سازی به ویژه ساختمان سازی در شرایط آب و هوایی که احتمال خوردگی در آن بالا است بسیار رواج پیدا کرده است.

شركت سازه تجهيز فولاد امين فروشنده انواع قوطي پروفيل صنعتي و ساختماني
دلیل عمده استفاده از این پروفیل ها جلوگیری از پدیده خوردگی و افزایش عمر سازه در برابر ارتعاشات است. همچنین استفاده از پروفیل های کامپوزیتی باعث سبکی بنا می شود, اما اهمیت این مزیت چندان نیست.
آنچه باعث دوام و عمر بالای پروفیل کامپوزیتی می شود خاصیت غیرکشسانی آن است که باعث عملکرد بهتر در برابر ارتعاشات زلزله می شود و بهترین گزینه برای مقاوم سازی در برابر زلزله است.
کشور مابه لحاظ شرایط اقلیمی در شمال و جنوب نیاز بسیار گسترده ای به استفاده از کامپوزیت در قالب پروفیل های کامپوزیتی دارد.

هم اکنون بسیاری از سازه های بنا شده در محیط های خورنده مناطق مختلف کشور همچون پل های دریاچه ارومیه یا ساختمان های جنوب کشور دچار معضل خوردگی هستند که استفاده از کامپوزیت ها می تواند پاسخگوی مشکل این قبیل سازه ها باشد.


22380963 شماره تماس

قوطی پروفیل

پروفیل گالوانیزه

پروفیل گالوانیزه هم برای مقاوم سازی بیشتر امروزه کاربرد خوبی در در و پنجره های یو پی وی سی پیدا کرده است.

از مزایای استفاده از پروفیل گالوانیزه در پنجره های یو پی وی سی جلوگیری از مشکل هرز شدن پیچ ها و افتادگی بازشوهای درها و پنجره ها است.

همچنین یکی دیگر از مزایای آن بالا بردن استحکام و مقاومت در برابر فشارهای جوی در ارتفاعات بالا است,

چرا که در ارتفاعات زیاد برج ها نیروی باد به طور قابل ملاحظه ای می تواند به پنجره ها فشار وارد کند

و در طبقات پایین تر هم در اثر نشست ساختمان پنجره ها ممکن است

در معرض فشار قرار گیرند.شركت سازه تجهيز فولاد امين فروشنده انواع قوطي پروفيل صنعتي و ساختمانيبه این نکته هم باید توجه کنید که هرچه فشار وارده به پنجره بیشتر باشد

و سطح پنجره بزرگ تر باشد ضخامت پروفیل های گالوانیزه نیز باید بیشتر باشد

که معمولا از یک میلیمتر شروع شده و برحسب مورد تا دو میلیمتر نیز افزایش می یابد.
توجه کنید که مشخصات دقیق پروفیلهای ساختمانی در جدول اشتال به طور کامل با درج کلیه ابعاد , اندازه , ضخامت ها و حتی شعاع خم ها درج گردیده است.


22380963 شماره تماس

قوطی پروفیل

پروفیل های بسته :

قوطی و لوله و پروفیل درب و پنجره و پروفیل یوپی وی سی و پروفیل درب های کرکره برقی و Hss و … از انواع پروفیل های بسته هستند

پروفیل Hss چیست

مقاطع ساختمانی توخالیHSS نوعی پروفیل فلزی با سطح مقطع توخالی است.

واژه H.S.S مقطع بسته ای (تیوبلار) است که به شیوه نورد سرد (کلد فرم) تولید شده و در ساختمان پلها, استادیومها, مراکز خرید و تجاری و همچنین واحدهای مسکونی به کار برده می شود.

این مقاطع در فرم های مربع, مستطیل و دایروی تولید می شوند.

در سالهای اخیر استفاده از مقاطع ساختمانی توخالی به خاطر ویژگیهای ظاهری و خواص مکانیکی آن,

شاهد پیشرفت چشمگیری بوده است.

معماران به این مقاطع به خاطر خواص ویژه آن, لقب متریال قرن بیست و یک را داده اند.

شركت

سازه تجهيز فولاد امين فروشنده انواع قوطي پروفيل صنعتي و ساختماني..نمونه های بسیار زیادی در طبیعت خواص عالی مقاطع توخالی را در مقابل بارهای محوری, خمشی و پیچشی در تمام جهات نشان می دهد.

این خواص همراه با شکل های متنوع باعث زیبایی معماری نیز شده اند.

همچنین این مقاطع دارای وزن و سطح کم در مقایسه با مقاطع معادل باز می باشند.

علاوه بر این شکل بسته و بدون گوشه های تیز این مقاطع باعث محافظت آن ها در مقابل خوردگی می شوند.

یکی دیگر از ویژگیهای منحصر به فرد مقاطع HSS استفاده بهینه از فضای خالی آنها می باشد.

به عنوان مثال

با پر کردن آن با بتن, باعث بالا رفتن مقاومت آن در مقابل آتش سوزی و همچنین افزایش تحمل مقطع در مقابل بارهای فشاری می شود.

علاوه بر این از خالی بودن مقطع برای تهویه و گرمایش و سرمایش نیز می توان استفاده کرد.شركت سازه تجهيز فولاد امين فروشنده انواع قوطي پروفيل صنعتي و ساختماني

ابعاد

در آیین نامه AISC نامگذاری مورد استفاده برای مقاطع توخالی HSS مربع و مستطیل به صورت زیر است:

HSS 8×۴×۱/۴
که در این نامگذاری عدد اول ارتفاع, عدد دوم عرض و عدد سوم ضخامت می باشد

(همگی به اینچ)
مقاطع توخالی HSS به صورت نورد سرد (cold form) و با درز جوش ERW پیوسته و بدون هیچ گونه مواد اضافی تولید می شود.

جوش

بیرون زدگی جوش در سطح خارجی این مقاطع برداشته می شود اما در داخل این مقاطع در اکثر موارد در جای خود باقی می ماند.

اگر چه زائده ی جوش را می توان در صورت نیاز از داخل این مقاطع نیز برداریم.

مثال

مثلاً اگر بخواهیم دو مقطع توخالی HSS را در داخل دیگری قرار دهیم, مثل کاربرد آن در ساخت تلسکوپ.

دو استاندارد برتر تولید این مقاطع در ASTM A500 و EN10219-1 میباشند

از این دو استاندارد می تواند به عنوان گواهی برای تولید مقاطع HSS استفاده کرد.


22380963 شماره تماس

روند ساخت مقاطع تو خالی

همان طور که اشاره شد, مقاطع توخالی می توانند بدون درز جوش یا با جوش تولید شوند. مقاطع توخالی بدون درز جوش در دو فاز تولید می شوند:
اولین فاز شامل باز کردن رول های ورق و مرحله ی دوم, ساخت لوله و اندازه گیرصنعتي و ساختمانيی و ضخامت دهی آن ها به اندازه و قطر مورد نیاز است. امروزه مقاطع توخالی با استفاده از ERW و بدون درز جوش به طور عمده تولید می شود .

شركت سازه تجهيز فولاد امين فروشنده انواع قوطي پروفيل 

ورق ها و نوارهای فولادی توسط رول های سنگین سیلندریکالی فرم دهی می شود و در آخر لبه های نوار به هم فشرده شده و توسط الکتریسیته حرارت داده می شود که بهترین نوع جوش تا به امروز می باشد. برآمدگی خارجی جوش بعد از جوشکاری سریعاً صاف می شود. مقاطع توخالی مستطیلی از حرارت دادن و شکل دهی مقاطع دایره ای توسط قالب های رول مانند تشکیل می شوند. درز جوش این مقاطع غالباً در وسط می باشد.

محیط
اگر محیط بزرگ مورد نیاز باشد, برای تولید مقاطع توخالی دایره ای, نواری که دارای پهنای زیادی است توسط ماشین فرم دهی و به صورت دوار شکل دهی می شود و در انتها لبه های این ورق ها به یکدیگر جوش داده می شوند که به آن مقاطع اسپیرال می گویند.

تبدیل لوله به ستون باکس

در روش تبدیل لوله به ستون باکس, ابتدا ورق با عرض لازم با توجه به مقطع مورد نظر وارد دروازه های فرمینگ می شود. در این دروازه ها, ورق با عبور از چند مرحله فرم دهی به لوله تبدیل می شود. سپس درز میانی آن به شیوه «ERW» جوش می شود و بعد از خنک کاری با عبور از دروازه های سایزینگ به مقطع چهارگوش با فرم و سایز مورد نظر تبدیل می گردد.از این روش برای تولید مقاطع تا سایز ۵۰۰×۴۰۰ استفاده می شود.شركت سازه تجهيز فولاد امين فروشنده انواع قوطي پروفيل صنعتي و ساختماني

پروفیل Hatپروفیل کلاهی باز Hat
کاربرد پروفیل

  1.  قسمت اعظمی از پروفیلها به منظور ساختن در و پنجره های آهنی بکار می روند

  2.  پروفیل های مربع و مستطیل با مقاطع کوچک به عنوان نرده های فلزی برای در و پنجره منازل, کناره راه پله ها و همچنین نرده کشی اطراف دیوارهای کارخانجات و زمینهای محصور شده و نرده پیاده روها و خیابانها بکار می روند.

  3. پروفیلهای مربع و مستطیل با مقاطع بزرگتر که معروف به ستونی می باشند موارد استفاده متعددی در صنعت و ساختمان سازی دارند این پروفیل ها که در مقاطع مربع از ۶۰*۶۰ میلی متر تا ۲۷۰*۲۷۰ میلی متر و در مقطع مستطیل از ۴۰*۱۰۰ میلی متر تا ۱۳۵*۳۰۰ میلی متر ساخته می شوند و ضخامت آنها از ۵/۲ تا ۸ میلی متر می باشند می توانند در ساختن ستون و اسکلت فلزی ساختمانها بکار روند. همچنین اگر این پروفیل ها با مشخصات فیزیکی قابل اطمینانی ساخته شوند می توانند در ساختن شاسی تریلرها و نفت کش ها استفاده شوند.

  4. از پروفیلهای قوطی مربع و مربع مستطیل در صنایع خودروسازی نیز استفاده می شود. کاربرد پروفیل های قوطی مستطیل در ساخت اتاق انواع خودروهای سنگین و سبک, انواع تریلرها, انواع یدک کش ها, انواع استراکچرها و سازه ها, انواع چرخ های دستی و برقی, انواع باربندها

  5. پروفیل هایی که به صورت Z تهیه می شوند اکثراً برای پوشش سقف سوله ها بکار می روند.

  6. پروفیل های نبشی و ناودانی با روش نورد سرد نیز تولید می شوند. پروفیل نبشی از بال ۲۰ تا ۵۰ میلی متر و پروفیل های ناودانی ۱۰, ۱۲, ۱۸ در این دسته از محصولات قرار می گیرند. از پروفیل های نبشی می توان در ساختن چهارچوب درهای بزرگ آهنی و انواع قالب های فلزی بکار رفته در ماشین آلات استفاده کرد. ناودانی های کوچک در مواردی نظیر در کرکره ای مغازه ها بکار می روند.

  7.  کاربرد در لوازم پزشکی :

کاربرد پروفیل های قوطی مستطیل در ساخت انواع تخت های بیمارستانی و تجهیزات حمل بیمار و تجهیزات آزمایشگاهی

پروفیل صنعتی

بخش ها

فلزاتی که در بخش های مختلف ساختمانی و همچنین صنعتی به کار میروند از متریال های گوناگونی ساخته میشوند. امروزه به دلیل استفاده از متریال های مختلف به غیر از آهن برای ساخت انواع تجهیزات و درب و پنجره های ساختمانی به آن ها پروفیل گفته میشود.

مورد استفاده

البته تنها استفاده آنها در ساختمان سازی نیست بلکه از پروفیل ها در بخش های صنعتی نیز استفاده میشود.

این نوع پروفیل به پروفیل صنعتی معروف است و امروزه بسیاری از تجهیزات و همچنین قطعاتی که در بخش های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند از این نوع پروفیل ساخته شده اند. پروفیل صنعتی از دو نوع نورد تولید میشود که به نورد گرم و نورد سرد میباشند. نورد گرم همان شمش فولاد است و نورد سرد نیز از حالت دادن ورق های فولادی به وجود می آید.در این بین نوعی پروفیل صنعتی نیز وجود دارد که به آن پروفیل مرکب میگویند.

شركت سازه تجهيز فولاد امين فروشنده انواع قوطي پروفيل صنعتي و ساختماني

پروفیل صنعتی مرکب همانطور که از نامش نیز پیداست از ترکیب پروفیل سرد و همچنین گرم بوجود می آید. پروفیل صنعتی دارای اشکال مختلفی است که هر کدام از این اشکال برای ساخت یک نوع قطعه کاربرد دارد. پروفیل صنعتی مانند پروفیل ساختمانی مزیت های زیادی را بوجود می آورد که از مهمترین این مزیت ها میتوان به وزن کم، اسقامت بالا و عدم فرسایش در مواجهه با آب و همچنین گذر زمان اشاره نمود.

پروفیل صنعتی

را باید نسبت به نوع استفاده خود در نوع خاص با اشکال مختلف تهیه کنید. همچنین باید مرغوبیت و قیمت پروفیل صنعتی را نیز در نظر داشته باشید